n.u.k.

Najczęstsze usterki komputerów, które samemu możesz naprawić.

Z początku każdy problem z komputerem może wydawać się bardzo skomplikowany, ale w większości wynika to z braku wiedzy po stronie użytkownika.

Postaramy się tu przedstawić typowe usterki komputerów stacjonarnych i sposoby na poradzenie sobie z nimi, bez potrzeby wzywania nas, czy konkurencyjnego serwisu komputerowego.

Proszę pamiętać, że przyczyny przedstawionych poniżej problemów mogą w poszczególnych przypadkach mieć inne podłoże, a co za tym idzie, również inne sposoby ich rozwiązania.

Dokonaliśmy wszelkich starań, aby jasno i zrozumiale przedstawić rozwiązania typowych problemów komputerowych, ale wszystkie poniżej przedstawione czynności wykonujecie Państwo na własną odpowiedzialność!!!

Nie podejmuj się zbyt trudnych napraw, rozwiązanie niektórych problemów może przerastać Twoje możliwości!

Czasem bezpieczniej jest skorzystać z usług naszego pogotowia komputerowego.

 

Pamiętaj, żeby przed wymianą komponentów komputerowych zawsze wyłączać swoja maszynę z prądu.

 

Ładunki elektrostatyczne mogą uszkodzić układy elektroniczne w twoim komputerze, dlatego przed wymianą jakichkolwiek części znajdujących się we wnętrzu Twojego komputera, pozbądź się ładunków elektrostatycznych, przez dotknięcie metalowej obudowy komputera, albo jakiegoś innej metalowej powierzchni.

 

 

*Opracowane na podstawie materiałów Microsoft i własnych doświadczeń.

 

Włączasz komputer i nic się nie dzieje, diody nie zapalają się

 

Nie słychać pracy wentylatorów, ani żadnego dźwięku z głośniczka systemowego.

 

Pamiętaj, żeby przed wymianą komponentów komputerowych zawsze wyłączać swoja maszynę z prądu.

 

Ładunki elektrostatyczne mogą uszkodzić układy elektroniczne w twoim komputerze, dlatego przed wymianą jakichkolwiek części znajdujących się we wnętrzu Twojego komputera, pozbądź się ładunków elektrostatycznych, przez dotknięcie metalowej obudowy komputera, albo jakiegoś innej metalowej powierzchni.

 

Opracowane na podstawie materiałów Microsoft i własnych doświadczeń.

 

Włączasz komputer i nic się nie dzieje, to może być wina zasilacza. Włączasz komputer i nic się nie dzieje, diody nie zapalają się, nie słychać pracy wentylatorów, ani żadnego dźwięku z głośniczka systemowego.

 

Co zrobić w takiej sytuacji??

 

Pierwsza rzecz jaką powinieneś sprawdzić to, czy komputer podłączony jest do źródła zasilania i nawet jeśli jesteś pewien tego, że jest, to sprawdź na wszelki wypadek. Zobacz czy kabel zasilający jest prawidłowo umieszczony w zasilaczu i czy jest prawidłowo wsadzony do gniazdka z prądem.

 

Jeżeli powyższa czynność nie sprawiła, że komputer „ożył” to prawdopodobnie zasilacz się popsuł i należy go wymienić na nowy. W tym celu musimy otworzyć obudowę komputera, zdejmujemy pokrywę która znajduje się z lewego boku, a śruby mocujące ja są umieszczone z tyłu obudowy (od 2 – 3 śrubeczek). Sam zasilacz z reguły umieszczony jest w górnej części obudowy i przymocowany jest czterema śrubami.

 

W środku obudowy po zdjęciu pokrywy zobaczysz, że z zasilacza wystają kable z różnymi końcówkami przewodów, które są wpięte do stacji dysków twardych, czytnika DVD, dodatkowych wentylatorów, płyty głównej i innych urządzeń, które mogą być zainstalowane w komputerze. Nie musisz się martwić o to który przewód łączy się z jakim urządzeniem, ponieważ wtyczki są tak dobrane, że pasują tylko do odpowiednich gniazd.

 

Jeśli jest taka potrzeba to możesz wziąć kartkę papieru i rozrysować sobie wszystko, tak aby przy podłączaniu nowego zasilacza nie mieć żadnych problemów.

 

Teraz musimy powypinać wszystkie te przewody z gniazd do których są podłączone, aby można było wyjąć zasilacz. Gdy już wszystkie kable zasilacza wewnątrz obudowy są odłączone to należy teraz odkręcić śruby mocujące go do obudowy. Śruby te znajdują się po zewnętrznej stronie obudowy w górnej części.

 

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności i wyjęciu zasilacza z obudowy zanieś go do sklepu i kup nowy zasilacz o takiej samej mocy, albo wyższej – sprzedawca na pewno coś Ci doradzi. Dodatkowo możesz umówić się ze sprzedawcą, że w razie czego, jeśli okaże się, że wymiana zasilacza nie pomoże, to będziesz mógł go zwrócić z powrotem do sklepu.

 

Nowy zasilacz może kosztować od 50 – 150 zł w zależności od firmy i mocy.

 

Na samodzielnej diagnozie usterki i wymianie zasilacza zaoszczędzisz średnio od 50 – 80 zł.

Włączasz komputer,ale na monitorze nie pojawia się obraz.

 

Włączasz komputer, diody zapalają się, słychać pracę wentylatorów i dysku twardego, ale na monitorze nie pojawia się obraz.

 

Co może być tego przyczyną?? W większości takich przypadków monitor jest uszkodzony… Jak to sprawdzić?

 

Spróbuj podłączyć do komputera inny sprawny monitor, jeśli zadziała to oznacza, że Twój monitor uległ awarii. Jeżeli nie dysponujesz innym monitorem, to samo odłączenie kabla VGA od komputera w przypadku kiedy monitor jest sprawny powinno skutkować pojawieniem się na monitorze komunikatu „brak sygnału”, wtedy może to oznaczać, że monitor jednak jest sprawny i problemem może być coś innego.

 

Z reguły naprawa monitora jest nie opłacalna i jeśli jesteś pewny, że to monitor to najlepiej kupić nowy.

 

Jeśli stwierdzisz, że monitor jednak jest sprawny to problem może dotyczyć karty graficznej…

 

Jak sobie z tym poradzić?

 

Zacznijmy od zlokalizowania miejsca, gdzie karta graficzna znajduje się w komputerze. Od monitora odchodzi kabel VGA, za którym jeśli pójdziemy to na pewno znajdziemy kartę graficzną.

 

Są dwa rodzaje kart graficznych montowanych w komputerach stacjonarnych: Karta graficzna zintegrowana z płytą główną, oraz osobna karta graficzna montowana w specjalnym gnieździe na płycie głównej (z reguły taka karta jest umieszczona w swoim „slocie” zaraz obok procesora). Jeśli chodzi o pierwszy przypadek, czyli kartę graficzną zintegrowaną z płyta główną to tu nie wiele możemy zrobić na własną rękę, oprócz ewentualnej wymiany płyty głównej, lub oddania komputera do naprawy. Natomiast w drugim przypadku, czyli gdy mamy do czynienia z osobną karta graficzną są pewne zabiegi, dzięki którym możemy zdiagnozować i usunąć usterkę… , więc zabieramy się do pracy! Sprawdź czy karta graficzna jest prawidłowo umieszczona w gnieździe. W tym celu należy otworzyć pokrywę komputera; zdejmujemy pokrywę która znajduje się z lewego boku, a śruby mocujące ja są umieszczone z tyłu obudowy (od 2 – 3 śrubeczek). Często zdarza się tak, że niedokładny montaż przez składającego komputer i nie dokręcenie śruby mocującej śledzia od karty graficznej jest powodem wysunięcia się przedniej części karty ze „slota” przy przypadkowym pociągnięciu kabla od monitora. W takim wypadku należy docisnąć kartę do złącza płyty głównej, a następnie dokręcić śrubę mocującą śledzia.

 

Jeżeli nie jest to powodem Twojego problemu komputerowego to należy jeszcze sprawdzić czy wymiana karty graficznej nie okaże się rozwiązaniem. W tym celu najlepiej jest wyciągnąć kartę graficzną z komputera który uległ awarii i zanieść ją do sklepu. Poproś sprzedawcę o kartę, która będzie miała takie samo złącze jak ta która prawdopodobnie się popsuła. Ustal to, że jeśli wymiana karty nie pomoże to będziesz mógł ja zwrócić. Możesz również spróbować przełożyć kartę graficzną z innego komputera jeśli takowy posiadasz.

 

Pamiętaj, żeby przy wyborze karty graficznej kierować się jej funkcjonalnością. Mowa tu o tym, że jeśli potrzebujesz kartę graficzną do gier to musisz się liczyć z tym, że zapłacisz za nią od 300 zł do nawet 800 zł, natomiast jeżeli potrzebujesz kartę graficzną głównie do internetu, czy aplikacji biznesowych, to jest to koszt od 150 zł do 300 zł. Najlepiej będąc w sklepie opisz sprzedawcy do czego zwykle używasz komputera, to pomoże w dobraniu odpowiedniego sprzętu dla Ciebie.

 

Na samodzielnej diagnozie usterki i wymianie uszkodzonego sprzętu zaoszczędzisz średnio od 80 – 200 zł.

Click here to learn more

 

Czy często zdarzają Ci się sytuacje w których przy normalnej pracy nagle pojawia się tzw. „blue screen” – niebieski ekran z komunikatem krytycznego błędu systemu operacyjnego (- w przypadku Windows), albo całkowite zawieszenie się systemu, gdzie jedynym wyjściem z sytuacji jest naciśnięcie przycisku restart??

 

Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi twierdząco to może to oznaczać, że masz uszkodzoną pamięć operacyjną RAM.

 

Sprawdź jaki komunikat błędu wyświetla „blue screen”, zanotuj numer błędu i sprawdź w centrum pomocy i obsługi technicznej Microsoft, a jeśli tam nic nie znajdziesz to proponuje wpisać numer błędu w google i na pewno dowiesz się czegoś więcej o problemie – jeśli czegoś nie ma w google to to nie istnieje ;-)

 

Jeżeli z informacji, które znalazłeś w sieci nabrałeś pewności, że jest to problem z pamięciami RAM, to nie masz się czym martwić, ponieważ usunięcie tego typu problemu jest bardzo proste.

 

Pamięć najprawdopodobniej należy wymienić na sprawną, którą możesz wyjąć z innego komputera do którego masz dostęp, albo kupić nową w sklepie.

 

Pamiętaj, że pamięć musi być tego samego typu!!!

 

Wyjęcie modułów pamięci RAM nie jest skomplikowane; w tym celu należy otworzyć pokrywę komputera; zdejmujemy pokrywę która znajduje się z lewego boku, a śruby mocujące ja są umieszczone z tyłu obudowy (od 2 – 3 śrubeczek). Pamięci znajdują się bardzo blisko procesora i mają około 12 cm długości. Po obu końcach kości pamięci znajdują się uchwyty mocujące, naciśnij je aby uwolnić pamięć ze „slota” i wyjmij ją.

 

Staraj się nie dotykać palcami złotawych złącz modułu pamięci!

 

Zawsze montuj pamięci w kolejności zaczynając od „slotu” najbliżej procesora!

 

Jeśli dysponujesz innym komputerem to, aby wyjąć z niego moduł pamięci postępuj tak samo jak wyżej. Sprawdź czy pamięci są tego samego typu i jeśli tak jest to zamontuj sprawną pamięć w uszkodzonym komputerze. Umieszczając pamięci w gniazdach musisz je mocno docisnąć, tak aby uchwyty znajdujące się po obu stronach zaskoczyły i się zamknęły.

 

Jeżeli nie masz do dyspozycji modułu pamięci, to z wcześniej wyjętym modułem idź do sklepu i kup moduł tego samego typu. Zamontuj nowy moduł w komputerze i sprawdź czy rozwiązałeś problem.

 

Na samodzielnej diagnozie usterki i wymianie uszkodzonego sprzętu zaoszczędzisz średnio od 80 – 150 zł.